wtorek, 2 stycznia 2018

Problem z magazynkami GGB - Czyli zrób to sam.

Fot.1 Przykładowa replika GGB ( Glock 17 gen.3 ARMY)
       Wielu z Was posiada repliki z napędem gazowym takim jak Green-Gas lub CO2. Ogromnym plusem tych replik jest realizm działania. Jednak idzie za tym częsta awaryjność sprzętu. Najczęściej spotykanym problemem jest nieszczelność magazynków. W niniejszym poście pokażemy Wam jak można zapobiec uciekaniu gazu w magazynkach zasilanych Green-Gas'em.
     Zanim zaczniecie zabierać się za usunięcie usterki, zlokalizujcie miejsce, z którego dokładnie ucieka gaz. Najczęstszą przyczyną nieszczelności są przekrzywione lub uszkodzone uszczelkim niedokręcone stopki magazynka oraz same zawory.
     Poniżej opiszemy kilka powodów nieszczelności "magów" oraz proste rozwiązania, dzięki którym możecie zażegnać problem sami.
Fot.2 Magazynek na green-gas od R17 AMRY
     Za przykład posłuży nam magazynek na green-gas do replik typu Glock 17/18C.  Na warsztat wrzucamy "mag" od firmy ARMY. Jest to część w standardzie TM, w związku z tym takie same rozwiązania dotyczą takich magazynków ze stajni WE, KJW, TM.
    1. Co zrobić gdy gaz ucieka nam ze szczeliny pomiędzy stopką magazynka a ścianami jego korpusu?
     Często pomaga już samo dokręcenie śruby mocującej stopkę (lub podstawę zaworu ładowania).
     W pierwszej kolejności musimy zdjąć plastikową stopkę "maga".
Fot.3 Widok na plastikową stopkę magazynka.
     Aby zdjąć stopkę magazynka, należy wcisnąć trzpień będący jednocześnie podstawą sprężyny podajnika kulek ( w modelach innych replik często mamy dostęp do śruby bez konieczności zdejmowania stopki).  To umożliwi nam zsunięcie całej stopki i dostęp do śruby trzymającej podstawę zaworu ładowania. Widoczną śrubę (Fot.4) wystarczy zwyczajnie dokręcić, aby doszczelnić całą stopkę.
 
Fot. 4 Widok na przykręcaną podstawę zaworu ładowania
   
   Co jeśli to jednak nie pomoże? Odkręcamy śrubę i wyciągamy całą podstawę zaworu łądowania (uwaga, aby nie wystrzeliła nam sprężyna podajnika kulek). Sprawdzamy stan uszczelki całej stopki/podstawy. Możemy ją przesmarować smarem silikonowym. Jeśli jest uszkodzona, warto sprowadzić nową sztukę. Jeżeli to nie pomoże, wówczas warto zaopatrzyć się w taśmę teflonową (sklepy hydrauliczne).
Fot. 5 Odkręcona podstawa zaworu ładowania ( lub stopka).
 Owijamy niedużym odcinkiem wyżej wspomnianego "tape'a" podstawę na wysokości uszczelki, zwiększając tym samym powierzchnię doszczelnienia.
Fot. 6 Podstawa owinięta tzw. "Teflon fix'em"
  Tak "poprawioną" podstawę/stopkę montujemy z powrotem do magazynka. Całość skręcamy i nabijamy gazem. Sprawdzamy czy operacja pomogła.
      Czasami jednak przy gorszej jakości magazynkach, może się zdarzyć, że tak owy upadnie nam na ziemię. Przy tego typu przypadkach może okazać się, że ścianki obudowy magazynka uległy przekoszeniu. Wówczas jeżeli większa ilość "teflon fix'u" nam nie pomoże, pozostanie nam już tylko "garażowe" prostowanie obudowy lub wymiana na nowy magazynek.

  2. Przecieka zawór ładowania.
    W tym przypadku również musimy zdjąć stopkę magazynka (Fot. 3 i 4). Aby odkręcić zawór możemy użyć odpowiednio szerokiego, płaskiego śrubokręta, lub najlepiej zaopatrzyć się w specjalny klucz do zaworów (Fot.7).
Fot. 7 Klucz dedykowany do zaworów gazowych firmy Element.
 Za pomocą takiego klucza możemy dokręcić przeciekający zawór. Jeśli jednak to nie pomoże, należy odkręcić taki zawór i sprawdzić stan jego uszczelek. Najczęściej zdarza się, że jedna z uszczelek najzyczajniej uległa przekoszeniu. W takim przypadku wystarczy ją poprawić. Jeśli jedak gumowe elementy są uszkodzone, niezbędna będzie ich wymiana.
Fot. 8 Zawór ładowania
  3. Jeśli gaz ucieka górnym zaworem (wyjściowym) lub górną uszczelką magazynka?
Fot. 9 Odkręcony zawór wyjściowy
  Często wystarczy dokręcenie samego zaworu (tu bardziej przyda się wyżej wspomniany klucz). Jeżeli jednak dokręcenie nie pomoże, procedura jest taka sama jak przy zaworze ładowania. Sprawdzamy stan uszczelek. Wciskając zawór sprawdzamy jego pracę, czy podczas zamykania się, wieczko domykające nie jest przekoszone.
Fot. 10 Otwarty zawór wyjściowy (górny)
Fot. 11 Zamknięty zawór wyjściowy (górny)
 Jeżeli wszystkie uszczelki są na miejscu oraz ich stan jest nienaganny, możemy dodatkowo przesmarować je smarem silikonowym. Całość skręcamy, ładujemy gazem i sprawdzamy szczelność zaworu.

  W większości przypadkach powyższe operacje wystarczą, aby zapobiec wyciekaniu green-gas'u z naszego magazynka. Jest to dość prosta i szybka robota, dzięki której możemy sami naprawić magazynek i nie odsyłać go do żadnych serwisów.
    Pamiętajcie, aby dbać o swoje magazynki, aby stwarzały Wam jak najmniej problemów i sprawiały, że strzelanie z "gazówek" dawało Wam ogromną frajdę.

Miłej wymiany kompozytu życzy
Mąka.         

1 komentarz:

  1. Snajperka na śrut to zaawansowana broń pneumatyczna, idealna dla miłośników precyzyjnego strzelectwa na dużych odległościach. Wyposażona w długą lufę i optyczny celownik, snajperka na śrut pozwala na dokładne celowanie i trafienie w cel z dużą precyzją. Dostępna w różnych kalibrach, najczęściej używa śrutu o większej masie, co zwiększa siłę uderzenia. Snajperki na śrut są wykorzystywane zarówno w treningach strzeleckich, jak i w sportowych zawodach, oferując użytkownikom satysfakcję z celnych i dalekich strzałów.

    OdpowiedzUsuń